Олександр Михайлович Маркович (Маркевич) b. 1790 d. 1865

Dari Rodovid ID

Orang:1196
Langsung ke: panduan arah, cari
Marga (saat dilahirkan) Маркевичі
Jenis Kelamin Pria
Nama lengkap (saat dilahirkan) Олександр Михайлович Маркович
Nama belakang lainnya Маркевич
Orang Tua

Михайло Якович Маркович (Маркевич) [Маркевичі] b. 18 April 1752 d. < 1829

Momen penting

1790 lahir:

1865 wafat:

Catatan-catatan

Олександр - присвятив себе громадській діяльності: був генеральним суддею в Чернігові (1827 - 1831), автором проекту скасування кpiпацтва, а також цiлoї низки історичних та етнографічних праць.

Влітку 1850 року Микола Васильович зупиняється в Глухові разом з близьким своїм приятелем, відомим вченим, професором М. О. Максимовичем, який пізніше, вже після смерті Гоголя, писав про це в своїй статті, надрукованій в 1854 році в журналі «Москвитянин»: «Я їхав з ним із Москви 13 червня 1850 року. Розлучився в Глухові 25 червня, пообіцявши побувати в нього в серпні. Я не спитався, де його Василівка, бо був переконаний, що вона знаходиться біля Миргорода».

Кілька днів М. В. Гоголь гостював у селі Сварково, нинішнього Шалигінського району. Це було наприкінці серпня 1848 року. Заманив його у Сварково товариш дитячих та юнацьких років Олексій Семенович Данилевський. Гоголь разом з ним вчився в ніжинській гімназії. А після її закінчення два нерозлучних друга разом вирушили до Петербурга влаштовувати там свою долю. Удвох їздили вони зі столиці відвідувати рідних у Миргородський повіт, удвох, не маючи для цього достатніх коштів, подорожували за кордон.

Немолодою вже людиною Данилевський одружився з дуже юною дівчиною надзвичайно щасливої вдачі – Уляною Григорівною Похвісневою, дочкою досить багатого поміщика села Ганнівки, як називалась тоді нинішня Веретенівка, Сумського району.

Дружина найближчого приятеля справила на Гоголя чудове враження. Є навіть твердження, що письменник увічнив її образ Уліньки, з якою він знайомить читачів у другій частині своїх «Мертвих душ».

Повернувшись 1848 році з-за кордону, Гоголь відвідав рідну Василівку і часто зустрічався з Данилевськими, які жили тоді недалеко від нього.

У кінці серпня Гоголь зібрався їхати до Москви. О. С. Данилевський зажадав розділити з ним подорож до села Сварково, де жив дядько Уляни Григорівни О. М. Маркович, відомий український фольклорист і щирий прихильник знаменитого автора «Вечорів» і «Миргорода». Гостинні господарі умовили письменника зупинитись на якийсь час у їх садибі. Дуже наполягав на цьому і Данилевський. Гоголь не відхилив запрошення і затримався на кілька днів у невеличкому українському селі колишнього Глухівського повіту.

Тут його дуже зацікавив щоденник предка господаря садиби – генерального підскарбія Якова Марковича. На той час щоденник не був ще опублікований, хоч і становив собою справді унікальний документ 18 сторіччя. Писався він день у день на протязі п’яти десятиліть – 1717 – 1767 рік.

У сварківському архіві Марковичів зберігалося багато інших цікавих для письменника історичних матеріалів, в тому числі й короткий літопис наказного гетьмана Павла Полуботка. Гоголь зі слів Данилевського давно знав про цей рідкісний архівний фонд. Тепер він дістав можливість ознайомитися з ним безпосередньо. Саме таким заняттям і присвятив він значну частину часу, проведеного в Сваркові.

Господар сварківської садиби Олександр Михайлович Маркович виявився освіченою людиною і дуже цікавим співрозмовником. Він був автором багатьох історичних статей і публікацій, спілкувався з широким колом діячів культури, та й сам не стояв осторонь гуманної громадської діяльності.

Доречно зауважити, що О. М. Маркович у 1852 році, тобто саме тоді, коли помер Гоголь, порушив перед царським урядом клопотання про звільнення сварківських селян від кріпацтва, але не одержав на це дозволу.

Від їхньої Клевені, що протікала повз старосвітську садибу Марковичів Гоголь вирушив у подальшу подорож – на Москву. О. С. Данилевський, попрощавшись з найближчим другом, повернувся на Миргородщину.

"Поміщик Маркович, щоб показати себе перед своїми кріпаками благодійником, у 1847 р. відкрив у селі приходську школу, в якій піп Т. Горонович навчав 26 учнів грамоти. На час селянської реформи 1861 р. поміщик Олександр Маркович мав у селі 193 ревізьких чоловічої статі душ, 75 дворів, з них піших (що не мали робочої худоби) 62. У користуванні селян було 284 десятини землі. За положенням селяни мали одержати 530 десятин землі, але Маркович, за великий викуп, наділив селянам усього 276 десятин, по 1,5 десятини на кожну ревізьку чоловічої статі душу. За грабіжницькою уставною грамотою, яку селяни довго не підписували, поміщик залишив за собою луг, водопій біля заводу, вигони і місцевість навколо селітрового заводу.

Поміщик Андрій Кондратовський мав 23 душі кріпаків і 7 дворових. Дворів у нього було 11, господарств - 18. У користуванні селян було 37 десятини землі. За великий оброк пан Кондратовський залишив селянам 37 десятин землі.

Козаки Перервинець були прирівняні до державних селян, за землю, яка в них була, платили царському уряду великий оброк. Порівняно до інших селян, вони перебували в трохи кращому становищі, але й вони зазнавали гноблення кріпосницької держави. Пограбовані поміщиками в часи реформи 1861р. селяни Перервинець вийшовши «на волю» і одержавши мізерні наділи землі, попали в кабалу до тих же Марковичів та Кондратовських. Щоб заплатити викупну позику, податки, різні збори, прожити до нового врожаю, вони змушені були йти в найми до поміщиків і куркулів, відробляти їм за позичений хліб або гроші, ходити на далекі заробітки, або за відробітки, орендувати в поміщиків землю. Жорстока експлуатація, викуп, податки прирікали селян на напівголодне існування. Наділи в селян зменшувались, збільшувались малоземелля, зубожіння і розорення."


Dari kakek nenek sampai cucu-cucu

Kakek-nenek
Євдокія Андріївна Маркович
lahir: < 1747, Малоросія, Російська імперія
perkawinan: Семен Гнатович Рубець
Елена Павловна Полуботок (Маркевич)
lahir: 1696?, Чернигов, Черниговский полк, Гетманщина
perkawinan: Яків Андрійович Маркевич (Markiewicz)
wafat: 23 April 1745, Сварково, Глуховский уезд, Черниговский полк, Гетманщина
Яків Андрійович Маркевич (Markiewicz)
lahir: 17 Oktober 1696, Прилуки
perkawinan: Елена Павловна Полуботок (Маркевич)
gelar: 1721, Бунчуковый товарищ
gelar: 1721, Наказной Лубенский полковник
gelar: 1723 - 1735, Наказной Лубенский полковник
perkawinan: Марія Прохорівна Митькевич (Яворська, Маркович)
wafat: 20 November 1770, Поховали його у родинному маєтку в селі Сварковому неподалік від колишньої гетьманської столиці, міста Глухова
Марія Прохорівна Митькевич (Яворська, Маркович)
NMR: у 1-му шлюбі за Яворським
NMR: у 2-му шлюбі за Марковичем
perkawinan: Яків Андрійович Маркевич (Markiewicz)
wafat: 1790
Kakek-nenek
Orang Tua
Гаврило Маркевич
lahir: 1753, Сварков(о)
pembaptisan: 11 Juli 1753
Orang Tua
 
== 3 ==
Яков Михайлович Маркович
lahir: 1776
wafat: 1804, Петербург
Феодосия Михайловна Маркович (Похвиснева)
lahir: 21 April 1780, Российская империя
wafat: 1819, Российская империя
== 3 ==

Peralatan pribadi